90 km/h Hızda Yakıt Tüketimi Neden Düşüktür?

        Hızlı gitmek ve zaman kazanmak mı yoksa  ortalama bir hızla gidip tasarruf yapmak mı? Bugün halk arasında çok bilinen bir cümle olan “Araç 90km/h hızda en az yakar  “durumunu açıklamaya çalışacağız..

Bugün halk arasında çok bilinen bir cümle olan “Araç 90km/h hızda en az yakar” durumunu açıklamaya çalışacağız.

Genel olarak günümüz içten yanmalı araç motorları 2500-3000 devirleri arasında (motora, modele göre değişir) en verimli çalışma aralığına sahiptir. Bu devirlerin daha altında yada daha üstünde, rölanti düzeni yada tam güç düzeni gibi yakıt püskürtme düzenleri olduğundan ve ekonomi düzenleri de 2500-3000 devirleri arasında çalıştığından verimlidir. Aynı zamanda yüksek devirlerde düzgün bir yakıt hava karışımı oluşturulacak zaman olmadığından, silindirlerde ekonomik bir yanma gerçekleşmez . Aracın en verimli çalıştığı devir sayısını aracınız motoruna ait grafiklerden elde edebilirsiniz. 90 km /h bilinci de genelde araçların 1.4-2.0 litre arası (1.4-1.6 litre ağırlıklı) olması nedeniyle, seyir halinde,yüksek viteste en verimli çalışma aralığının 80-100km /h aralığına tekabül etmesinden gelmektedir.)

“Aracı Düşük Viteste Motorun Verim Seyiyesinde Kullansak?” 

Bununla beraber araç hızını artırdığımızda rüzgar direnci de o oranda artacaktır. Aklımıza ‘’Aracı hızlandırdığımız da rüzgar direnci artırıyorsa eğer bir düşük viteste motoru en verimli seviyesinde tutarak aracın daha az yakmasını sağlayamaz mıyım? ‘’ sorusu gelebilir. Bunun cevabını ise aracın yüksek vites hızında ve bir düşük vites hızındaki güç kaybı farkına bakarak, bunu hız farkı ile yolu ne kadar kısa süreye indirdiğinizi ,yani motoru ne kadar daha az çalıştırdığınızı karşılaştırarak bulabilirsiniz. (Cevap: Karşılaştırmalar sonucu yüksek vites çok daha avantajlı bulunmuştur.)

Kaynak: elektrikport.com

Eylül 16, 2011 tarihinde Makine Mühendisliği, Mühendislik, Sektörel içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: