Elektrikli otomobilin gövdesi pili olacak !

     Nanoteknolojik yöntemlerle geliştirilen özel bir alaşım, hem otomobil gövdesinin üretiminde kullanılabiliyor, hem de şarj edilebilir pil görevi görüyor. Yeni teknoloji ile diğer şarjlı elektronik cihazlarda da devrim niteliğinde gelişmeler olabilir.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel, motoru besleyecek kadar güçlü, hafif, hızlı şarj olan ve uzun süre dayanan pilin henüz geliştirilememiş olması. Volvo ile Imperial College işbirliğiyle başlatılan yeni bir projede bu soruna çözüm aranıyor.

Projede yer alan mühendis ekibi, nanometrik karbon fiber ve polimer karışımından oluşan bir malzemeyi otomobilin gövdesinde kullanmayı planlıyor. Son derece dayanıklı olduğu belirtilen yeni alaşım, hafif ve dayanıklı olduğu gibi aynı zamanda ‘şarj edilebilr pil’ görevi de görebiliyor.

Üç yıl içinde tamamlanması planlanan proje sonunda, bugün kullanılan otomobil pillerinden çok daha hızlı şarj olan ve uzun süre dayanan bir batarya ünitesi geliştirilmiş olacak. Malzeme otomobilin tavan, kaporta ve yanlarında kullanılabilecek, böylece ayrıca yer kaplamayacak.

Fren ve sürüş sırasında şarj olan pil, gece prizde takılı tutulduğunda da sabaha tamamen şarj edilmiş oluyor. Volvo, yeni malzemenin otomobil ağırlığını yüzde 15 kadar düşüreceğini savunuyor. Firmaya göre aracın tavanı, yan kapıları ve kaportası bu malzemeyle pile dönüştürüldüğünde, tam şarjla araca 130 km yol yaptırabiliyor.

Uzmanlar, bu teknolojinin otomotiv dışında da çok sayıda uygulaması olabileceğini söylüyor. Kredi kartı kalınlığında cep telefonları, günlerce şarj edilmeden kullanılacak dizüstü bilgisayarlar bunlardan bazıları.

Ntvmsnbc

Eylül 16, 2011 tarihinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrikli Araçlar, Makine Mühendisliği, Mühendislik, Sektörel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: