Makine Mühendisliği Nedir?

            Mühendislik, matematik ve temel bilimlerin ortaya koyduğu, teorik ve deneysel araştırmalar ve tecrübe ve uygulama yoluyla kazanılmış bilgileri akıllıca kullanarak doğadaki madde ve enerjiyi ekonomik olan yöntemler geliştirerek insanoğlu yararına sunan bir meslektir.

       Makina Mühendisliği, günlük hayatta ve üretimde ihtiyaç duyduğumuz alet, cihaz, makina, sistem ve süreçlerin tasarımı ve üretimi ile ilgilenen bir bölümdür. Modern makina mühendisliği, mekanik, termodinamik-enerji ve malzemenin temel konularını içermekle beraber, büyük oranda, karmaşık bilgisayar destekli tasarım, modelleme ve analizi de içine almaktadır.

       Makina Mühendisi , bu işleri geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarlamaktan ve yapmaktan sorumlu bir kişidir.

       Türkiye’de ve Dünya’da en geniş çalışma alanı olan MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ Dünün, Bugünün ve Geleceğin mesleğidir.

       Genel Makina Mühendisliği en geniş çalışma alanına sahip bir mühendislik dalıdır. Kalorifer tesisatından nükleer santrale, bisikletten spor otomobiline, çamaşır makinesinden petro-kimya tesislerine, buzdolabından buz pateni pistine kadar her konu Makina Mühendisliğinin ilgi alanına girer. Makina mühendisleri her türlü Makine, Tasarım ve İmalat, Elektrik Makineleri, Petro-Kimya, Gıda, Demir-Çelik, Uçak, Otomotiv ve Tekstil Sanayi; Hidro-Elektrik, Nükleer ve Termik Santraller; Bina Mühendisliği (Isıtma, Soğutma), AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) v.b. sektörlerin çeşitli birimlerinde işletme, bakım, onarım, üretim, kalite kontrol, tasarım, proje, pazarlama, müteahhitlik, müşavirlik ve idari görevlerde hizmet verebilmektedirler.

       Küreselleşen dünyamızda İngilizce, özellikle Teknik bilim dallarında kullanılan ortak bir dil olma özelliğini korumaktadır. Makina Mühendisliği öğretiminde kaynakların hemen hemen tamamı İngilizce’dir. Mevcut Türkçe kaynaklar sınırlı sayıda olup, bu yayınların güncelleştirilmiş baskıları her zaman bulunamamaktadır. Günümüz teknolojisinin gerektirdiği ders müfredatlarında yer alan bazı derslere ait Türkçe kaynak ise hiç bulunmamaktadır.
       Günümüzde sanayicilerimiz haklı olarak İngilizce bilen Makina Mühendislerine şiddetle ihtiyaç duymaktadır. İngilizce bilen Makina Mühendislerine ayrıca yurt içinde ve yurt dışında, gerek maddi açıdan gerekse kariyerlerinde kendilerini geliştirme ve yükselme açısından bir dizi olanaklar sağlanmaktadır.

Eylül 18, 2011 tarihinde Makine Mühendisliği, Mühendislik, Sektörel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: