Schwerer Gustav

        Başlığı görünce bu da nedir diye şaşırmışsınızdır muhtemelen.

Schwerer Gustav ,Dora’yla birlikte 1930’ların sonlarında Krupp tarafından kocaman, istihkam edilmiş hedefleri yok etmek için geliştirilmiş demiryolu topu.

1934 yılında dizayn edilmiştir ve 1941-1945 yılları arasında kullanılmıştır. Yaklaşık 1350 ton ağırlığındadır ve 37 kilometreden hedefe 7 tonluk mermiler fırlatabilir. Maginot hattı’na karşı kullanmak niyetiyle üretilmiştir ancak Wehrmacht cephe saldırısı yerine Maginot hattı’nın çevresinden dolaştı biliyorsunuz ki. Operation barbarossa’da schwerer gustav, Stalingrad kuşatması’nda kullanılmıştır. Tarihin en ağır mermilerini fırlatmıştır ve en büyük ikinci kalibreli yivli silahıdır.

[7.jpg]
[3.jpg]
Top 47 metre 30 santimetre uzunluğa, 32 metre 48 santimetre uzunluğunda bir namluya ve 7 metre 10 santimetre genişliğe sahiptir ve 800 kalibredir. Topu 54 saatte birleştirmek için 250 kişi, bent kazmak ve paletleri sermek için 2500 kişi ve topu hava saldırılarından korumak için 2 uçaksavar taburu kullanılıyordu.

Top yüksek patlayıcı özellikli mermileri maksimum 48 kilometre mesafeden saniyede 820 metre hıza eriştirebiliyordu. beton delici mermilerle ise bu sayılar maksimum 38 kilometreye ve saniyede 720 metreye düşüyordu.

[10.jpg]

[1.jpg]

Kaynak:
wikipedia.org

Eylül 21, 2011 tarihinde Makine Mühendisliği, Mühendislik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: