F-16’lara artık ‘casus’ sızamayacak!

GörselSavunma sanayinde kullanılan elektronik sistemlerin içine yerleştirilerek, uzaktan çalışmaz hale getiren casus donanımları yaklayacak yerli ürün yapılması için proje başlatıldı

Özellikle F-16’larla gündeme gelen elektronik sistemlerinin içine çip yerleştirilip uzaktan bir düğmeye basarak çalışamaz hale getirilebileceği endişelerine yerli çözüm bulunması için düğmeye basıldı.

TÜBİTAK, başta savunma sanayi olmak üzere devlet için kritik önem taşıyan elektroniksistemlerin entegre devlerine yerleştirlen casus donanımları bulacak yerli proje geliştirilmesi için çağrıda bulundu. Başlangıç için 5 milyon TL bütçe ayrıldı.

Habertürk’ün haberine göre, özel sektör, üniversiteler ve araştırma enstitülerine açık olan çağrı uyarınca proje geliştiren kuruluşa yüzde 110 destek verilecek. Yani casus donanımın tesptini yerli imkanlarla sağlayan projeyi geliştirene harcadığı rakamın üstüne yüzde 10’luk kaynak aktarılacak. 

Devrenin güçlü bir mikroskop yardımı ile incelenerek topoğrafyasının çıkarılması ya da devrenin değişik durumlar altındaki elektromanyetik davranışlarının incelenmesiyle devrede casusdonanım olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Bu yöntemlerin zaman alıcı ve zor olduğuna dikkat çekiliyor.

 

kaynak: http://www.ekotrent.com

Ekim 24, 2012 tarihinde Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: